Ha már vásárlásról van szó, a babakelengye összeállítását, megvásárlását kezdetektől övezték bizonyos babonák. Nem könnyű kenyér, mert túl hamar vásárolni mindig rizikós (valóban fütyi az a kis folt, vagy a köldökzsinór egy darabkája tréfálkozik az UH-fotón?) és hát nem mindenki szeretne mindenből sárgát vagy bézst venni, mint uniszex színek, ráadásul, ha túl hamar vásárolunk, később még beleszerethetünk jobba, szebbe. Ezzel szemben ott van az is, hogy túl későre sem érdemes halasztani a vásárlást, mert nagy pocakkal, állandóan mellékhelyiséget keresve nem olyan öröm a vásárolgatás, és ez tény. Először mindig a listát érdemes összeírni, mi is kell a gyereknek, ebben segíthet akár kisgyermekes (nagygyermekes) rokon, barát, védőnő, de az interneten is szuper babakelengye-listák vannak. Nem kell persze ész nélkül, alakítgasd nyugodtan a saját elképzeléseid szerint és persze a józan ész szerint! Mondjuk ha nyáron szülsz, nem kell újszülött bundazsák, hiába sorolja a netes lista, de téli babának sem kell a listázott hat darab 56-os méretű napozó. Listát írni én most nem fogok, azt azonban felsorolnám, miket érdemes végiggondolni mielőtt döntesz a vásárlást IDEJÉRŐL.
- ha túl korán indulnál babakelengyézni:
Nem tudhatod, fiad vagy lányod lesz, ez egyértelmű. Természetesen jó megoldás a bézs, az almazöld, a sárga, de sok anyuka álmodozik rózsaszín vattacukor babaszobáról a lányának, vagy vagány kék tapétáról a kisfiának. Én azért a túl korán megvásárolt ruhácskákból zöldet, sárgát, narancsot vagy homokszínűt vettem, mert egész egyszerűen NEM tudtam őket otthagyni J Ugyanis legyen bármilyen korán, és legyen szó bármilyen babonáról, amikor szembe jön Veled egy kettőt fizet - négyet vihet kombidressz akció, érdemes kiválasztani pár uniszex darabot.
Nem csak a nemét, de a méretét sem tudhatod. Én kisfiam 39. héten született (azaz nem volt korababa), de a kis 49 centijével és kicsit több, mint két és fél kilócskájával az 50-es rugi is lógott szegényemen, holott mindenki azt mondta, az 56-os az újszülött méret. (Kivéve apukám, aki az én születésem napján kétségbeesve rohangált szintén 50-es rugdalózókért a kevesebb, mint két és fél kilómra). Vannak babák, akik nem fognak 56-os babaruhát hordani, de sebaj, majd a második, vagy a tesódé.
Nem árt számolni azzal, hogy minden tizedik percben pisilned kell majd vagy épp hánynod, tehát babaexpo-ra kimenni bátorság és vagányság, azonban ha még csak 8 hetes terhes vagy, amikor megrendezik és babád születéséig már nem lesz több belőle, érdemes mégis kinézni. Ilyen alkalmakon ugyanis igen jól lehet járni, ha szemfüles az ember.
Lesznek ismerősök (meg ismeretlenek is), akik riogatni fognak mindenféle babonával, ám én ezt sosem értettem: miért történne bármi is azzal a picivel pusztán azért, mert megvettél neki valamit túl korán? És mégis, mit jelent a túl korán? Félidőt? A 8. hónapot? Vagy magát a megszületést? Hiszen ha történhet valami rossz az első harmadban, hát történhet ugyanúgy az utolsó héten is, miért kéne gondolatban valamilyen hónapot választóvíznek gondolni? Egy édesanya csak akkor nyugszik meg, ha a baba kint van, és ölelő karjaival vigyázhat rá a magzatburok helyett! Ne higgy a riogatóknak, higgy a jóakaródnak / sorsnak / Istennek / optimizmusodnak / józan eszednek.
Előfordulhat, hogy veszel valamit, mert nem bírsz magaddal, pedig nem épp jó ötlet, hiszen tudod, hogy pár hónap múlva jön a bababörze a városotokban és ez a bolt is kiárusít majd. Türelem akciót terem!
Ha lesz babaváró bulid, a vendégek úgyis elhalmoznak majd mindenfélével, ráérsz utána is vásárolgatni, ami még nincs meg. (később bővebben a gólya-partiról)
- Ha türelmes vagy / babonás vagy / megvárod a nyári (karácsonyi) bónuszt:
Nagy pocakkal vásárolni nehéz, mert sokat kell pisilni, a derekad majd leszakad, a bkv-n (ha nem kocsival mennél) nem engednek már megint leülni. Nincs türelmes a vásárláshoz, mert a kicsi szétrúgja a májad és már megint rád tört az álmosság és a jósló fájás, a vizes vádlid nem bír tartani, és különben is, baromi meleg van a rajtad lévő harminc pluszkiló miatt.
Nem érdemes túl későre halasztani a babakelengyézést, ugyanis ki tudja nem kell-e bármi miatt (ne kelljen!) korábban kórházba vonulnod, az utolsó hónap meg ugyebár teljesen egészséges terhesség esetén is necces. Egyik nap még zárt méhszáj, másnap meg szülés, ilyen is van. Nem mindenki érzi meg, hogy mennyi van még hátra, kivéve, ha programozott lesz a dolog. Mindenesetre hallottam olyan sztorit, ahol az apuka vásárolgatott meg a gyerkőcnek mindenfélét, mert anyuka babona miatt az utolsó hetekre halasztotta volna a dolgot, azonban a baba úgy döntött, kijön a 37. hét elején – amikor még szobája sem volt!
Az áruházakban és babaexpókon nem mindig van elérhető (és gyakori) helyen mellékhelyiség, sokszor fullasztó a tömeg, nem tudsz hova leülni, tehát nem egészséges nagyon későre halasztani a dolgot. Csomagot cipelni sem éppen jó érzés a nagy pocakkal, kivéve, ha a férjednek kell, de akkor meg bűntudatod van hogy Te „csak” a kicsit cipeled, ő meg az ágyát, kádját, zenélőforgóját.
Gondold végig, mikor kellemesebb Neked, és vedd számításba az évszakokat is! Én július közepére voltam kiírva, tudtam tehát, hogy 35 fokban tutira nem akarom az üzleteket járni (ha Te mondjuk januárra vagy kiírva, a csúszós-kopogós-influenzás tél sem a legjobb időszak), ráadásul, ha a baba korábban jönne, lemaradni sem akarok egyetlen kis tulajdonának beszerzéséről sem, azonban mivel én álmodoztam a rózsaszín vagy kék szobácskán, igyekeztem az arany középutat választani. Ez nekem azonban nem a második harmad volt, hanem az, hogy amit megláttam olcsón és ésszerűnek találtam, megvettem akár a második hónapban, de a ruhák zömével azért megvártam a nemének biztosra mondását. Még valami: azt írják a szakkönyvek, a második harmad a legjobb. Na, nálam ez nem jött be. A második harmadban fájt a derekam és iszonyatos görcsöléseim voltak, nem egyszer kellett értem jönnie Zsoltinak vagy Apunak a munkahelyemre, hogy azonnal dokihoz vigyenek soron kívüli ultrahangra, volt ágynyugalmam is. Nekem a harmadik harmad volt a legjobb, legkellemesebb. Tehát még a hónapok számolgatása sem garancia, minden terhesség más, minden kismama máskor érzi a legtöbb energiát a shoppingolásra! A gyermeked számára való shoppingolásnál pedig kevés fontosabb és átgondoltabb vásárlókörút létezik, tehát nem mindegy, mikorra időzíted, milyen fizikai állapotodra hagyod, és milyen hangulatban töltöd el!